Jetřichovice - Zjednodušená verze stránek

Aktuality - Daň z nemovitosti - konsolidační balíček

Daň z nemovitosti - konsolidační balíček 1

Daň z nemovitosti - konsolidační balíček

Nejvýraznější změna v dani z věcí nemovitých pro tento rok

Novela zákona o daních z nemovitých věcí přináší celou řadu změn, které jsou součástí tzv. vládního konsolidačního balíčku a jsou tedy platné pro celou ČR. Těchto změn je celkem 40. Nejvýznamnější změnou je zvýšení sazby daně u základního koeficientu pro výpočet daně z nemovitých věcí.

Výše daně je určena sazbou za 1 m² dle velikosti nemovitosti a tato sazba je ještě vynásobena dvěma koeficienty základním a místním koeficientem. Základní koeficient je určen dle velikosti obce, ve kterém se daná nemovitosti nachází, a který je pevně stanoven dle počtu obyvatel. Místní koeficient mají jednotlivé obce možnost upravit dle svého uvážení.

Nejzásadnější změna zákona o dani z věcí nemovitých se týká základního koeficientu, který se zvyšuje o různou hodnotu pro rozdílné typy nemovitostí, ale v průměru jde o zvýšení o 80 %. Místní koeficient, který určuje obce se nezvyšuje! Zůstává v původní výši, a to 1,5, a je určen obecně závaznou vyhláškou z roku 2021.

Daň z nemovitých věcí se tedy občanům zvyšuje, ale ne z usnesení obce, ale je dána novelizací zákona. Peníze z těchto daní jsou určeny pro místní rozpočty obcí, poputují tedy do obecní kasy. Pro tento rok však není přesně známa výše příjmů obcí z rozpočtového určení daní. Jinými slovy, obcím stát přidá na dani z nemovitých věcí, ale ubere v dalších příjmových položkách. Obec Jetřichovice se proto rozhodla, že místní koeficient ponechá ve stávající výši (1,5), a až bude známa výše propadu ostatních daňových příjmů, zahájí debatu o případném snížení tohoto koeficientu. „Počkáme si, jak se vyvine rozpočtové určení daní na rok 2024, a pak rozhodneme o případném snížení daně. Koeficient bychom mohli snížit až na hodnotu 0,5. Zastupitelé jsou tomuto kroku nakloněni, ale nechceme riskovat výraznější propad příjmů,“ uvedl Marek Kny starosta obce. Pokud se zastupitelé rozhodnou pro změnu koeficientu, vyhláška nabyde účinnost až od 01.01.2026. it

Datum vložení: 2. 2. 2024 10:16
Datum poslední aktualizace: 2. 2. 2024 10:32